Česko - Rusko 7:4 - český bronz je desiatym kovom

15.05.2011 Celý región

Bratislava 15. mája (TASR) - Českí hokejisti získali na MS v Bratislave bronzové medaily, keď v nedeľu podvečer zdolali Rusko 7:4. Pre západných susedov je to po rozdelení Československa desiaty cenný kov zo šampionátov, tretí bronzový. Rusi naopak prerušili šnúru od roku 2007, keď získali bronz, dve zlatá a vlani striebro.

zápas o bronz:
Česko - Rusko 7:4 (2:3, 3:1, 2:0)
Góly: 4. Červenka, 11. Průcha (Rolinek, Marek), 23. Průcha, 31. Červenka (Průcha), 36. Plekanec (Červenka), 47. Marek, 59. Plekanec (Jágr, Červenka) - 10. Kovaľčuk (Radulov, Ťjutin), 10. Kulikov (Afinogenov, Gorovikov), 19. Kovaľčuk (Radulov, Zinovjev), 37. Tarasenko (Arťjuchin, Kornejev)
Rozhodcovia: Kurmann (Švaj.), Larking (Švéd.) - Dedioulia (Bielorus.), VALACH (SR)
vylúčení: 2:3 na 2 min
9283 divákov

Česko: Pavelec - Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Čáslava, Nemec - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček
Rusko: Barulin - Aťjušov, Ťjutin, Kornejev, Grebeškov, Kalinin, Kulikov, Nikulin, Jemelin - Radulov, Zinovjev, Kovaľčuk - Arťjuchin, Tarasenko, Kuliomin - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Zaripov, Tereščenko, Morozov

Tradiční rivali sa do seba pustili poriadne z ostra už v úvode a obaja brankári mali plné ruky práce. Barulin inkasoval v 4. minúte, keď po Červenkovej akcii nešťastne dotlačil puk do vlastnej siete Ťjutin. Druhý gól mohol pridať Jágr, ale jeho pokus zblízka vyrazil brankár betónom. V 10. minúte však udreli Rusi, ktorí otočili stav stretnutia za 15 sekúnd. Najprv sa po ideálnej prihrávke Radulova presadil Kovaľčuk a po podobnom pase Afinogenova sa trafil aj Kulikov. Čechov však rýchle góly nezaskočili a už o necelú minútu vyrovnal Průcha. Aj v nasledujúcich minútach pokračoval dynamický hokej. Rusi si udržiavali miernu prevahu a v závere tretinu ju premenili aj na tretí gól, o ktorý sa postaral opäť Kovaľčuk - 2:3.
Na začiatku druhého dejstva bol stav znovu vyrovnaný. Rusi chybovali pri rozohrávke, puku sa zmocnil Průcha a presnou strelou vymietol ľavý horný roh Barulinovej bránky. Fanúšikovia na tribúnach sa výborne bavili, zápas mal vysoké tempo, nechýbali pekné kombinácie, gólové šance a ani tvrdé zákroky, no hralo sa čisto a rozhodcovia tak do polovice zápasu neposlali na trestnú lavicu ani jedného hráča. V 31. minúte naklonil misky váh na českú stranu Červenka po ďalšej chybe ruskej obrany. Česi boli pod veľkým tlakom a Průcha iba vyhodil puk z obranného pásma. Na červenej čiare sa ho snažili zachytiť Ťjutin s Aťjušovom, ale nerozumeli si a tak sa dostal až k Červenkovi, ktorý si kľučkou položil Barulina a zvýšil na 4:3. Čechom narástlo sebavedomie, čo krásne predviedol Karel Rachůnek, keď narazil na mantinel Arťjuchina tak silno, že to nevydržalo plexisklo a na ľade sa rozrinčali črepy. Český obranca sa tak ruskému \"obrovi\" odplatil za zákerný zákrok v prvom vzájomnom zápase, po ktorom mu museli zašívať tržnú ranu na zadnej časti hlavy. Českí fanúšikovia odmenili jeho \"hit\" búrlivým potleskom a zopakovali si ho aj o tri minúty neskôr. Červenka pridal piaty gól v ruskej sieti a skompletizoval svoj hetrik, ktorý najprv odznel štatisticky a oslávili ho aj diváci, dokonca organizátori mu vizuálne naaranžovali aj gratuláciu. V oficiálnom zápise však nepochopiteľne figuruje ako autor Plekanec. Ruskí priaznivci prehlušili halu v 37. minúte po góle Tarasenka na 4:5. V závere tretiny prišiel prvý faul a na trestnú si sadol ruský zadák Kalinin. Z českej presilovky však nič nebolo, keďže o minútu sa previnil aj Rachůnek a na trestnú ho nasledovali aj Eliáš s Afinogenovom, ktorí si chcel celú záležitosť \"vysvetliť\" päsťami.
Na začiatku záverečnej časti inkasoval tvrdý úder Jemelin a z ľadu odkrivkal rovno do šatne. Počas českej presilovky mohol pridať šiesty gól Jágr, no po peknej akcii zblízka trafil len do Barulina a neujal sa ani Rachůnkov pokus. Vyšlo to až v 47. minúte Marekovi, ktorý zakončil ukážkový rýchly brejk - 6:4. Rusi potom súpera zavreli, mali niekoľko šancí, ale do prázdnej bránky definitívne rozhodol Plekanec